<< Zpět na "Články"

Naše rozinky? Třikrát tříděné.

Pečivo v Pekárně Kabát vyrábíme ručně podle tradičních receptur. Ale někdy sáhneme po tom nejmodernějším, co existuje, abychom vám nabídli prvotřídní kvalitu. V jakém případě? U třídění rozinek! Rozinky se dováží do České republiky z nejrůznějších koutů světa, o rozdílné kvalitě není třeba se zmiňovat. Často obsahují balení rozinek nežádoucí příměsi. V začátcích Pekárny Kabát jsme krabice rozinek vysypali na veliké prostěradlo a rozinky ručně třídili, vybírali jsme stopky, drobné klacíky, zatvrdlé minirozinky. Někdy jsme nevěřili tomu, co lze v rozinkách najít, např. hřebíky, kamínky atd. Bez jejich třídění by nebylo možné rozinky přidávat do pekařských výrobků.

Časy se však mění. Ruční třídění rozinek bylo velmi náročné a vyžadovalo zapojení mnoha pekařů z výroby. Proto jsme hledali alternativu, která by zastoupila mravenčí lidskou práci, efektivněji, ovšem na stejné nebo dokonce vyšší kvalitativní úrovni. Podařilo se – skutečně v České republice existuje nejmodernější stroj na třídění rozinek.

Využívání nejmodernějšího třídiče rozinek má svoje nesporné výhody. Můžeme přesně definovat velikost rozinek a jejich váhu. Stroj dokonale odseparuje nejen nevhodné příměsi, ale zejména ty rozinky, které nesplňují naše vysoká kritéria. Běžné třídění rozinek je pouze jednostupňové. My jsme se však vydali cestou třídění třístupňového. Stroj nejprve podle nastavených parametrů vybere pouze ty rozinky, které odpovídají zadané velikosti a váze a samozřejmě vyloučí vše, co nemá s rozinkami nic společného. Takto vytříděné rozinky pokračují do dalších dvou kol třídění. V nich kritéria nadále zpřísňujeme a síty projdou opravdu jen rozinky nejvyšší jakosti. A právě ty pro vás přidáváme například do vánočky, tvarohového závinu, ořechového šneku a mnoha dalších výrobků.

Ruční výroba, tradiční receptury a lpění na surovinách nejvyšší jakosti bylo, je a bude vždy tím hlavním krédem Pekárny Kabát. Přesto nám někdy mohou moderní technologie pomoci a stroj na třídění rozinek je jedním z příkladů, kdy se zapojení stroje rozhodně vyplatí.