<< Zpět na "Články"

Staročeský Kabátův pecen

Tradiční chléb z časů našich dědů a pradědů

V Pekárně Kabát vyrábíme 5 druhů chleba z různých typů mouky a s rozdílnou váhou, aby si každý zákazník mohl vybrat přesně ten chléb, který mu vyhovuje. Nicméně jeden chléb z naší produkce je více než výjimečný. Staročeský Kabátův pecen je unikátní chléb. Je vyráběn tradičními postupy jako za časů našich dědů a pradědů. Již na první pohled je impozantní, neboť tříkilogramový pecen na pultech pekařství uvidíte jen velmi zřídka.

A proč právě 3 kilogramy? Staročeské receptury dokládají, že právě tříkilový pecen je optimální z hlediska kynutí těsta, teploty a délky jeho pečení. Proto nelze nikdy docílit u standardního chleba menší váhy tak výborné, výrazné a zároveň typicky chlebové chuti jako právě v pecnu tříkilovém. 

Stejně jako naši předkové používáme vlastnoručně vyráběný kvas. Těsto zaděláváme z prvotřídní pšeničné a žitné mouky českého původu (tvoří 50% těsta) a z 50% kvasu. Staročeský Kabátův pecen vyrábějí ručně naši zkušení mistři pekaři. A právě výrobní postup, kvalitní české suroviny a ruční výroba dělají z našeho pecnu chléb výjimečné a neopakovatelné chu­ti.

Kůrka Staročeského Kabátova pecnu je středně tuhá a dozlatova vypečená. Její tuhost je velmi důležitá, neboť zabraňuje vysychání chlebové střídy. Díky tomu vydrží náš pecen při správném skladování (v suchu, v plátnu či utěrce) čerstvý a chutný několikanásobně déle než běžné menší chleby. Optimálně vypečená kůrka je také jedním z důvodů, proč je chuť našeho pecnu tak výjimečná.

Ať už si koupíte celý Staročeský Kabátův pecen či jeho půlku (anebo čtvrtku), máte jistotu, že ochutnáte poctivý a tradiční český chléb, jaký pekly selky a hospodyně po mnoho generací.

Na závěr můžete shlédnout video přímo z výroby našeho Staročeského Kabátova pecnu.