<< Zpět na "Články"

Tvaroh

Tvaroh je potravina, která by ve Vašem jídelníčku neměla chybět. Odedávna byl téměř každodenní součástí jídelníčku našich předků a neměl by chybět v jídelníčku ani dnes.

Tvaroh je mléčný výrobek, který vzniká z odstředěného kravského nebo kozího mléka, srážením mléčné bílkoviny kaseinu. O tvarohu se hovoří jako o „architektu“ lidského těla, protože obsahuje řadu důležitých látek, především plnohodnotné bílkoviny a vápník, který je důležitý pro stavbu kostí a zubů. Je také zdrojem fosforu, draslíku, hořčíku a také vitamínů rozpustných v tucích (A, D, E a K). Obsahuje jednoduchý cukr laktózu, a proto není vhodný pro jedince, kteří trpí intolerancí laktózy. Obsah tuku v tvarohu je různý. Tučné tvarohy jsou chutnější, avšak mají vyšší energii. Proto je nutné konzumovat je s mírou. Nízkotučné tvarohy jsou jednoznačně velmi vhodné pro redukční diety, ale mohou mít nižší obsah vitamínů rozpustných v tucích, především vitaminu A.

Význam tvarohu v životě člověka

Tvaroh a pokrmy z něj by neměly chybět v jídelníčku dětí, protože vysoký obsah plnohodnotných bílkovin, vápníku a ostatních látek podporuje jejich zdravý růst a vývoj.

Pro vysoký obsah vápníku by neměl tvaroh chybět ani v jídelníčku žen po 40 věku, jako prevence vzniku osteoporózy. V jídelníčku seniorů je vhodný pro doplnění zvýšené potřeby kvalitních bílkovin, vápníku a vitaminu D. Pro vysoký obsah plnohodnotných bílkovin a vápníku je také doporučován sportovcům pro obnovu tkání a v redukční dietě má nezastupitelné místo pro nízkou energetickou hodnotu a značný výživový efekt.

Přibližná průměrná výživová hodnota tvarohu

Tvaroh průměr ve 100g Energie [kcal /kJ] Bílkoviny [g] Tuky [g] Sacharidy [g] Vápník [mg]
měkký nízkotučný 95/399 18,5 0,4 4,4 60
měkký tučný 183/766 12,0 13,5 3,3 81,5
tvrdý 142/595 28,5 0,9 5 152

Maximální a minimální obsah vápníku se může lišit podle výrobce a podle obsahu tuku

Tvaroh a kuchyně

Tvaroh je universální potravina, dá se v kuchyni využít pro přípravu studených i teplých, slaných i sladkých pokrmů. Nejčastěji se používá při přípravě sladkých pekárenských výrobků, jako jsou koláče, buchty, tvarohové bábovky, záviny, nákypy. Za studena se z tvarohu připravují sladké tvarohové krémy, ale i slané pomazánky.

Tvaroh a léčitelství

Tvaroh je nejen výborná potravina, ale má i svoje místo v lidovém léčitelství. Tvarohový obklad se používá při chřipce a angíně jako zábal kolem krku. Zábal lýtek snižuje horečku, aktivizuje imunitní systém a má detoxikační účinek. Obklad z tvarohu také tlumí bolest kloubů, šlach a snižuje otoky (tvaroh rozmačkáme vidličkou a rozložíme rovnoměrně na kapesník v šátku, přiložíme a zavážeme; necháme i půl dne nebo přes noc).

Tvaroh je zázračná potravina s širokým využitím. Hlavní a mimořádný význam je v jeho nutričních hodnotách, proto má nezastupitelné místo ve výživě dětí i dospělých.

Proto bychom měli mít tvaroh dopřát, například jako tvarohový koláč s čajem k snídani či k odpolední kávě. Ti, kteří redukují hmotnost, by si měli dopřát tvaroh jako pomazánku s celozrnným pečivem.

Autorkou článku je Bc. Vladimíra Havlová, nutriční terapeutka z Centra diabetologie v pražském IKEMu.