<< Zpět na "Články"

Makový závin se švestkami

Makový závin se švestkami patří mezi našimi zákazníky k nejoblíbenějším delikatesám, jaké Pekárna Kabát produkuje. Je ručně vyráběn našimi nejzručnějšími pekaři a řadí se k předním výrobkům v sortimentu sladkého pečiva. Ne všichni zákazníci ale vědí, že je náš závin nejenom chutný, ale v neposlední řadě i organismu prospěšný.

Základem našeho závinu jsou prvotřídní suroviny české původu. Kromě vysoce jakostní pšeničné mouky používáme při výrobě závinu velice kvalitní švestky. Ty jsou nejen bohaté na draslík, ale obsahují i železo, vápník a prospěšné stopové látky (měď a zinek). Ve slupkách švestek jsou obsaženy nenasycené mastné kyseliny, které brání pronikání bakterií do organismu. V neposlední řadě jsou švestky bohaté na vitamíny skupiny B, zejména pak na biotin (někdy též označován jako vitamin H). Biotin se řadí do skupiny „vitagenů“, tedy látek, které jsou zdrojem energie a fungují jako stavební materiál buněk.

Pekárna Kabát používá při výrobě závinu poctivý český potravinářský mák od českých farmářů. Narozdíl od mnohé konkurence se distancujeme od dovezeného levného technického máku. Ten je zcela odlišný od máku konzumního, používá se ve farmaceutickém průmyslu a je pěstován výhradně pro produkci morfinových alkaloidů. Tento nepotravinářský mák není určen ke konzumaci, přesto jej mnozí výrobci pečiva používají a nahrazují jím mák konzumní.

U nás máte ale jistotu, že se vždy zakousnete do poctivého českého máku, což okamžitě poznáte na jeho chuti. Tradiční český potravinářský mák je velice bohatý na vápník, obsahuje 12× více vápníku než mléko. Již 100g máku pokrývá celou doporučenou denní dávku vápníku (1200 – 1400 mg). Proto je mák doporučován jako velmi vhodná potravina pro děti a těhotné ženy. Mák je také bohatý na zinek, železo, hořčík, měď a mangan, má blahodárný vliv na léčbu osteoporózy a dny. Obsahuje rovněž vysoce kvalitní bílkoviny, které jsou základním stavebním materiálem našeho organismu.

Makový závin se švestkami také vyniká vysokým podílem obsahu náplní vůči těstu. I to je jedna z příčin, proč je tak chutný a mezi zákazníky oblíbený. Při koupi makového závinu se švestkami z produkce Pekárny Kabát si můžete být jisti, že si nejen pochutnáte na ručně vyráběné kvalitní a bezpečné potravině české produkce, ale že svůj organismus obohatíte o tolik potřebné vitamíny, minerály a živiny.